Anlaşmalı Boşanma-Çekişmeli Boşanma

Boşanma tarafların ve çocukların yaşamını çok derinden etkileyen bir süreçtir. Aynı zamanda çok karmaşıktır. Çocukların velayetinin kimde kalacağı,diğer eşin çocukların masrafına katılımının ne olacağı, eşlerin birbirlerinden maddi ve manevi tazminat istekleri,nafaka istekleri,gerektiği durumlarda koruma kararı ve uzaklaştırma,evlilik birliği içerisinde edinilen malların paylaşımı ve sair birçok sorunun boşanma sürecinde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Öncelikle bütün bu noktaların çözümünde taraflar arasında bir uzlaşma mümkün olabilir mi bunu değerlendirmek gerekir. Taraflar bütün bu noktalarda uzlaşma sağlayabilirler ise anlaşmalı boşanma yolu ile yollarını çok kısa bir sürede ayırabilmektedirler. Biz öncelikle anlaşmalı boşanmayı tavsiye etmekteyiz.

Tarafların boşanma konusunda bir anlaşmaya varamaması halinde çekişmeli boşanma yoluna gidilecektir. Bu durumda taraflar her bir talepleri için mahkemede birbirleriyle çekişmek ve davalarını ispat etmek zorunda kalacaktır. Çekişmeli boşanma maddi olarak daha külfetli,zaman olarak daha uzun ve psikolojik olarak daha yıpratıcı bir süreçtir.

Ne yazıktır ki, eşler zaten anlaşamadıkları için boşanma kararı verdiklerinden anlaşmalı boşanmanın sağlanması her zaman mümkün olmamaktadır.

Yararlı olması umuduyla….

Antalya

Avukat Emin Alkan

Diğer makaleler…